Банки починають працювати з боржниками за новими правилами

реструктуризация

Реструктуризація кредитної заборгованості для представників українського бізнесу тепер буде проводитися за новими правилами. Йдеться про всі поступки: відстрочки, переоформлення договору, списання частини позики і т.п.

Його виконання є обов’язковим для державних банків (Приватбанк, Ощадбанк, Укргазбанк, Укрексімбанк) і настійно рекомендовано для комерційних, що фактично є негласним наказом.

Ці правила стосуються тільки великих кредитів: 5% банківського капіталу і вище. Найбільше таких позик в держбанках (в усіх за винятком Приватбанку). Загальна сума неповернення там склала 194 млрд. Гривень.

Оновлені рекомендації не суперечать базовим вимогам, які містяться в ЗУ «Про фінансової реструктуризації» – вони лише доповнюють основний закон. Далі наведені шість ключових пунктів з цих правил:

  1. При складанні всіх планів реструктуризації необхідно враховувати консолідовану фінзвітність за останні 2 роки. Її повинні підтвердити висновки компанії-аудитора з надійною репутацією. При цьому план повинен включати в себе прогнозування грошових потоків на наступні кілька років. В процес обов’язково залучаються всі юридичні особи, так чи інакше отримали фінансування за рахунок позики, що реструктуризується.
  2. Крім того, що боржник не може сперечатися з кредитором і подавати проти нього позови, він повинен би активно співпрацювати зі своїм позикодавцем і в усьому сприяти йому. У разі найменшого спротиву, а також обмані в звітності і інших подібних речах, реструктуризацію згортають, і банк приступає до примусового стягнення, яке супроводжується різними важливими нюансами, в тому числі продажем застав. Банку потрібно дати можливість постійно отримувати звітність підприємства. Крім того, кредитор в будь-який момент може провести у боржника аудит.
  3. В процесі реструктуризації своїми активами / засобами зобов’язаний брати участь власник організації-боржника.
  4. Весь обсяг вільних коштів організації повинен направлятися на погашення кредитної заборгованості (в деяких випадках – хоча-б його частину). Тих, хто залишився в компанії грошей повинно бути рівно стільки, скільки необхідно для підтримки її життєдіяльності. Але банк має право вимагати поручительства і додаткові застави.
  5. Утвердженням остаточних рішень повинні займатися наглядові ради державних банків.
  6. Для того щоб влада мала можливість контролювати поступки держбанків, вони зобов’язані кожні 6 місяців звітувати Мінфіну про проведені реструктуризаціях. Міністерство в свою чергу буде зраджувати все гласності. Поява такого першого звіту було заплановано на лютий 2019 року. Від комерційних банків публічної звітності про проблемні кредити чекати не варто, остільки вони не зобов’язані надавати всі деталі своїм клієнтам.

Leave a Reply

Your email address will not be published.