Фальшива купюра: що робити, якщо банк виявив підробку

фальшивая купюра

Олена Стерхо (Банк Кредит Дніпро):

Якщо касир сумнівається в справжності банкноти, її повинні вилучити і відправити на експертизу в НБУ. Якщо купюра виявляється підробленої, банк не компенсує її вартість і передає правоохоронним органам, які займаються подальшим розслідуванням. У будь-якому випадку, представники банку становлять покладений акт.

За даними Нацбанку, кількість фальшивих купюр в першій половині поточного року скоротилося на 26%. Найчастіше підробляли:

 • 500 грн – 50% випадків;
 • 100 грн – 24%;
 • 200 грн – 14%;
 • 50 грн – 11%.

В основному вони реалізовувалися в торгових точках, підприємствах громадського харчування і АЗС.

Щоб не стати жертвою шахраїв, Олена Стерхо рекомендує ніколи не втрачати пильність і при розрахунках поза банківських відділень завжди перевіряти купюри, хоча б візуально і тактильно. Зображення на лицьовому боці банкнотного паперу повинні бути рельєфними. На світлі проглядаються водяні знаки, «віконна» захисна смуга і інші елементи, повний перелік і опис яких доступні на веб-сайті НБУ.

Найбезпечніше здійснювати валютно-обмінні операції в касах банків, де банкноти перераховують за допомогою сучасних апаратів, які здатні автоматично виявляти підробки.

А ось повністю уникнути неприємностей, пов’язаних з отриманням фальшивих купюр, можна перейшовши на безготівкові розрахунки, користуючись виключно платіжними картами.

Марина Лазарєва (РАДАБАНК):

Коли банк виявляє підроблену банкноту, згідно з постановою НБУ він повинен вилучити її та скласти відповідний акт. Співробітникам заборонено повертати і видавати клієнтам сумнівні купюри. Якщо виявлено кілька банкнот зі схожими ознаками підробки, тоді фінустанова надходить наступним чином:

 1. Передає їх в Нацполіцію разом з актом, складеним у довільній формі, але з обов’язковим зазначенням номіналу, кількості купюр і їх реквізитів, а також дані про представника правоохоронного органу та банківському службовцеві.
 2. Протягом 3 робочих днів пов’язується з клієнтом (по телефону, електронній пошті, листом) і повідомляє про відправку банкнот в Національну поліцію. При цьому в НБУ потрібно письмово передати дані про купюрах (номінал, реквізити, кількість).
 3. Якщо на наступну добу після повідомлення в Нацполіцію її представники не прибули в банк, фінустанова приступає до оформлення сумнівних банкнот для проведення необхідних досліджень, які тривають не більше 60 днів у разі перевірки на справжність національної валюти і 30 днів – іноземної.
 4. Результати досліджень, оформлення у формі акта, працівник каси повинен надати клієнту. За запитом клієнта Нацбанк може повернути фальшиву купюру, поставивши на ній штамп «НЕ платіжна».

Порядок дій клієнта в даній ситуації регулятор не встановлює.

Тетяна Корнет (RwS bank):

Беручи від клієнта купюри, банк зобов’язаний перевіряти їх достовірність за допомогою спеціального обладнання, контролюючи наявність ультрафіолетових, інфрачервоних і магнітних елементів захисту, а також візуально переглядаючи папір проти світла, у відбитому світлі і зі збільшенням як мінімум в 10 разів.

У разі будь-яких сумнівів у платоспроможності банкнот, банк повинен вилучити їх, оформивши довідку, і відправити в Нацбанк для проведення досліджень.

Якщо таких купюр від однієї особи (фізичної або юридичної) надходить дві і більше, тоді банк зобов’язаний повідомити місцевий підрозділ Нацполіціі і передати їх уповноваженим представникам разом з актом, складеним у довільній формі. У цьому документі має бути зазначена інформація про номіналах, реквізити і кількості банкнот.

Протягом 3 робочих днів співробітники банку будь-яким способом повідомляють клієнту про передачу сумнівних купюр в Національну поліцію. Крім того, належне заяву в письмовій формі відправляється в НБУ.

Як потрібно поводитися громадянам з ймовірно фальшивими банкнотами?

При виникненні сумнівів можна звернутися у відділення банку і написати відповідну заяву, вказавши реквізити підозрілої купюри. Далі її відправлять для проведення дослідження в НБУ. За результатом дослідження:

 • якщо купюра національної валюти виявилася справжньою і платоспроможною, її вартість відшкодовується заявнику (банк / громадянин);
 • якщо була підтверджена автентичність іноземної валюти, така банкнота повертається заявнику – незалежно від того, наскільки вона зношена;
 • будь-які фальшивки (як національна, так і іноземна валюта) вилучаються з обігу, передаються для розслідування в правоохоронні органи і їх вартість не відшкодовується.

Leave a Reply

Your email address will not be published.