Якщо вам подзвонив колектор, що потрібно знати

антиколлектор

На фінансовому ринку банківських послуг після удосконалення законодавства в сфері оподаткування у банків з’явилася можливість підчистити перелік прострочених кредитів шляхом продажу або передачі боргових портфелів фінансовим або факторинговим підприємствам, так званим колекторам. Це означає, що позичальники, які не змогли вчасно оплатити борги по кредитах, тепер будуть спілкуватися не з представниками банку, а з працівниками цієї самої колекторської фірми.

Попит завжди породжує пропозицію. І попит на колекторські послуги призвів до утворення на українському фінансовому ринку більше 50-ти компаній, що надають цей вид послуг, серед них тільки десяток великих фірм, а інші дрібні, в основному «фірми-одноденки». На жаль, методи роботи з повернення боргів і одних, і других дуже часто не можна назвати добропорядними.

Узагальнений досвід тих, кому довелося зіткнуться з неправомірними методами колекторів, виділяє такі можливі незаконні дії:

 • часті телефонні дзвінки, а також дзвінки у вихідні дні та у нічний час:
 • навмисне завищення загального розміру боргу:
 • листи і дзвінки, які містять загрози життю і здоров’ю, паплюжать честь та гідність боржника;
 • поширення особистих даних позичальника;
 • скандали і сварки за місцем проживання і роботи, які загрожують репутації боржника.

Діяльність колекторських компаній в Україні не відображена в окремому законодавчому акті, але вона все ж регулюється Конституцією, Цивільним і Господарським кодексами, а також Законами «Про господарські товариства» та «Про житлово-комунальні послуги».

Крім цього, самі колекторські організації регулюють відносини з позичальниками і замовниками внутрішніми положеннями, а також Кодексом етики колекторів. У наших сьогоднішніх реаліях затверджені два таких Кодексу: один розроблений АКБУ (Асоціація учасників колекторського бізнесу, в її складі 6 компаній), другий схвалений НАУКА (Незалежна Асоціація українських колекторських агентств з 6-ти учасників).

антіколектор

У цих документах прописані правила поведінки колектора при спілкуванні з клієнтами і кредиторами, обумовлені всілякі конфліктні ситуації і способи їх вирішення без нанесення морального і фізичного збитку боржникам. Кодекс етики передбачає:

 1. Заключення з співробітниками, які мають доступ до конфіденційної інформації, договору про нерозголошення особистих даних;
 2. Заборона на надання позичальником будь-якої неправдивої або неповної інформації про суму боргу і терміни його погашення, про назву компанії-колектора;
 3. Недопущення при роботі з боржником загроз йому і членам його сім’ї;
 4. Не допускати способів стягнення, які паплюжать честь і гідність позичальника, загрожують його ділової репутації;
 5. Не використовуйте загроз про кримінальне та судове переслідування без законних на те підстав;
 6. При скрутному фінансовому становищі боржника необхідно випробувати всі законні і допустимі методи: реструктуризація боргу, допомога рідних і близьких, але тільки з особистої згоди на це позичальника.

Всі великі колекторські фірми дорожать своєю професійною репутацією на ринку колекторських послуг і тому пильно стежать за дотриманням своїми співробітниками норм корпоративної етики та вимог українського законодавства. Та й банки, які вдалися раз до послуг недобросовісної компанії-колектора, в майбутньому будуть уникати співпраці з нею, так як це псує імідж банку на фінансовому ринку.

В цьому аспекті можна з упевненістю сказати, що етичні та законні рамки при стягненні боргів можуть переступити лише «чорні колектори», компанії-одноденки, для яких важливий негайний прибуток і не хвилює авторитет і репутація фірми в майбутньому. Такі компанії приречені і змушені будуть піти з ринку. На сьогоднішній день найбільше жало на дії колекторів надходять від позичальників оформили онлайн кредит в МФО компаніях.

Представники провідних банків України теж кажуть, про обов’язковість дотримання колекторськими компаніями вимог закону і етичних норм і правил.

Наприклад, Андреас Марнеріс, директор департаменту з управління дебіторською заборгованістю Universal Bank, відзначає, що сумлінний колектор це не тільки той, хто може домовитися з кредитором про погашення суми позики в найкоротші терміни і керуючись буквою закону, але ще і експерт, консультант, який допомагає боржникові знайти найбільш прийнятний варіант погашення кредиту.

Колекторська діяльність має на увазі системний підхід до вирішення проблеми стягнення заборгованості та робота колектора буде успішною тільки в разі дотримання законності і добропорядної відносини до позичальника, виключивши з ужитку правило, що на війні всі методи хороші, – підкреслює заступник директора департаменту по роботі з проблемними активами фізичних осіб VAB банку Олексій Вуйко,

Можливо, на думку Романа Самойлика, керівника напряму коллекшен Platinum Bank, в несумлінності колекторів винні в деякій мірі недостатній досвід компаній, відсутність в них якісного менеджменту, слабкий контроль за роботою підлеглих.

Як захистити себе від недоброчесних колекторів

Поки ж у нас існує таке поняття як недоброчесних колектор, треба знати, як захистити себе від його протиправних дій.

Асоціації колекторських фірм пропонують свої послуги для захисту від свавілля колекторів: приймають скарги від постраждалих в письмовому та в електронному вигляді на своїх сайтах, організована «гаряча лінія», яка бере цілодобово дзвінки від боржників. Далі застосовуються найсуворіші заходи покарання до фахівця, який порушив закон або етичні норми.

В’ячеслав Голуб, директор «Агентства комплексного захисту бізнесу« Дельта М », зазначає ширші можливості впливу на колекторів застосовують заборонені методи роботи: звернення у фірму-колектор або Асоціацію колекторських компаній, в кредитує банк, в судові інстанції і до правоохоронців.

Колектори можуть стягувати борги для фізичних осіб

Говорячи про колекторську діяльність, не варто забувати про те, що колектори можуть працювати не тільки з простроченими позиками банків, а й обслуговувати борги фізичних осіб. Природно, щоб ви могли звернутися в колекторську організацію, борг повинен бути оформлений нотаріально або мати інші підтверджуючі документи. І в цьому випадку слід зважити всі за і проти, щоб оплата послуг колекторів не перевищила саму суму стягнутого боргу. Якщо ви вирішите, що звернення до колекторів все ж має сенс, необхідно перед підписанням договору досконально вивчити його, а також ознайомитися з методами роботи компанії і процедурних порядком роботи з боржником.

Summary
Якщо вам подзвонив колектор, що потрібно знати
Article Name
Якщо вам подзвонив колектор, що потрібно знати
Description
На фінансовому ринку банківських послуг після удосконалення законодавства в сфері оподаткування у банків з'явилася можливість підчистити перелік прострочених кредитів шляхом продажу або передачі боргових портфелів фінансовим або факторинговим підприємствам, так званим колекторам.
Author
Publisher Name
FinBiz
Publisher Logo

Leave a Reply

Your email address will not be published.