Правила оформлення банківських продуктів для українців з кримською або донбаської пропискою

банковская карта

Відповідно до Постанови Нацбанку № 699 громадяни Кримського півострова, які проживають на його території, за статусом рівні нерезидентам України. І як всі нерезиденти вони мають право оформити банківську карту, пред’явивши свій діючий паспорт. Але щоб зараховувати кошти і надалі розпоряджатися ними, потрібно підтвердити, що джерела їх походження знаходяться в Україні (наприклад, заробітна плата, соціальні виплати, страховка і т.д.).

Внутрішньо переміщені особи вважаються резидентами країни, тому для них подібні обмеження не застосовуються. Те ж саме стосується громадян з донбаської пропискою. Єдиний нюанс – оформити і використовувати платіжні карти вони можуть тільки в підконтрольних Україні, населених пунктах.

Кредити жителям Криму і окупованого Донбасу не видаються через те, що перевірити платоспроможність такого клієнта неможливо. До того ж у разі заборгованостей фінансові організації не зможуть провести стягнення.

Оформлення депозиту для жителів зони АТО відбувається в тому ж порядку, що і для інших категорій громадян. Надається ця послуга тільки в підконтрольних Україні населених пунктах. Жителі Криму додатково повинні підтвердити, що джерела походження коштів знаходяться в Україні.

Для отримання кредитних послуг українці з кримською або донбаською пропискою повинні за допомогою відповідної довідки підтвердити своє проживання на підконтрольних Україні землях, а також документально довести свою платоспроможність.

Денис Мельник «Комерційний індустріальний банк»

Українцям з пропискою в АР Крим, які живуть на території країни, але не на півострові, для отримання банківської карти обов’язково знадобиться довідка з підрозділу соцзахисту. Якщо цей документ відсутній, банк зможе працювати з клієнтом тільки як з нерезидентом, тобто з деякими обмеженнями.

Для громадян з донбаської пропискою обмежень немає: банки обслуговують їх нарівні з усіма іншими українцями, без додаткових документів. Складнощі можуть виникнути тільки при оформленні кредитної карти у тих осіб, які тільки виїхали з окупованої території і ще не встигли влаштуватися на постійну роботу або придбати нерухомість.

Громадяни країни, зареєстровані в Криму, для відкриття банківського рахунку на правах резидента повинні надавати одну з трьох довідок:

  • підтверджує перебування на материковій частині України;
  • про взяття на облік з органу соціального захисту;
  • про переселення з АР Крим або Севастополя.

В іншому випадку вони прирівнюються до нерезидентів.

Андрій Скороход (КСГ БАНК):

Нацбанк України присвоїв статус резидентів тим переселенцям з АР Крим, які живуть на материковій частині країни. Ці особи для отримання будь-якої банківської послуги повинні крім інших стандартних документів надавати довідку, яка підтверджує їхнє місцезнаходження.

Андрій Мойсеєнко «Банк Кредит Дніпро»

Українці з кримської пропискою обслуговуються банками як нерезиденти. Якщо мова йде про інвестиційні операції, вони отримують статус іноземних інвесторів.

Кримчани, які надали довідку про проживання на материковій частині України, вважаються резидентами країни.

Нерезиденти мають право відкривати банківські рахунки і в гривні, і в іноземних валютах. Робиться це на підставі документа, що посвідчує особу. Але операції по ним можна буде здійснювати, лише маючи довіреність нерезидента, яка повинна бути завірена відповідно до чинного законодавства. Одна людина може відкривати необмежену кількість рахунків в одному або декількох фінансових установах.

На окупованих територіях українські банки послуги не надають. Тому громадяни з донбаської пропискою для отримання платіжних карт повинні звертатися до відділень, розташованих в підконтрольних Україні населених пунктах. Процедура при цьому здійснюється за стандартною схемою. Труднощі можуть виникнути тільки у жителів Криму, які бажають отримати кредит або карту з кредитним лімітом.

Ярослав Сковрон (ПУМБ):

Так як клієнтів з кримської пропискою вважають нерезидентами України, вони зараз не можуть оформити кредитні продукти. Але це обмеження знімається тоді, коли громадянин переїжджає на материкову частину держави і звертається в банк з довідкою, яка підтверджує реєстрацію.

Труднощі у жителів непідконтрольних Україні донбаських територій можуть з’явитися з двох причин:

  • НБУ заборонив вітчизняним банкам здійснювати діяльність на окупованих регіонах, тому клієнтам доводиться їздити в інші населені пункти;
  • багато фінансових установ відмовляють таким позичальникам в оформленні кредитів через ризик неповернення.

Ті, хто виїхав з зони АТО і зареєструвався поза нею, обслуговуються в банках нарівні з іншими громадянами країни.

Що стосується відкриття депозитів, існують такі нюанси:

  • Для жителів Криму:

а) якщо клієнт звертається в банк з довідкою, яка підтверджує його реєстрацію в Україні, але не в АР Крим, то його вважають резидентом і обслуговують на підставі паспорта та ІПН;

б) в разі відсутності такої довідки клієнт вважається нерезидентом, тому для відкриття депозиту він повинен додатково підтвердити джерела коштів, які будуть зараховуватися на його банківський рахунок.

  • Для жителів окупованих територій Донбасу:

Клієнти з непідконтрольних Україні частин Донецької і Луганської областей все ще є резидентами країни, тому їх ідентифікують по українським паспортом та ІПН.

1 thought on “Правила оформлення банківських продуктів для українців з кримською або донбаської пропискою

  1. Статья отражает ситуацию оформления депозита в Украине. Я стала более понимать условия оформления депозита.

Leave a Reply

Your email address will not be published.