У Верховній Раді зареєстрували ще один законопроект про оподаткування працівників IT компаній

оподаткування it компаній

Недавня ініціатива Мінсоцполітики викликала хвилю обговорень в IT-середовищі про схему роботи з ФОП-ами для компаній. На зустрічі з IT-підприємцями президент і прем’єр заявили, що питання по ту ініціативу закритий. З тих пір в парламенті з’явилися нові проекти законів, що пропонують нові схеми оподаткування для IT.

Нова ініціатива

14 березня в Раду внесли ще один проект закону про податки для IT-компаній. Його норми встановлюють 9% ставку податку на доходи фізосіб (ПДФО) і 5% єдиного соціального внеску (ЄСВ) для співробітників IT-компаній.

Законопроект підготували в Комітеті ВР з питань податкової і митної політики. Його автори зазначають, що в інших країнах привабливість IT-галузі забезпечується звільненням від податків компаній і їх співробітників (приводячи в приклад Індію з податком на прибуток підприємств на рівні 0%, Бразилію з 0% і 10% відповідно, Білорусь з 0% і 9 % і т.д.).
А привабливість України на світовому IT-ринку, відзначають автори проекту, обумовлена ​​спрощеною системою оподаткування для фізосіб-підприємців (ФОП-ів) і правом IT-компаній відносити на валові витрати вартість послуг, які закуповуються у ФОП-ів, які працюють в IT. Багато українських програмісти оформлені як ФОП-и і так працюють з компаніями і замовниками.

«Фактично, через залучення ФОПів IT-компанії зменшують витрати на податок ПДФО та ЄСВ, не оформлюючи їх у штат, направляючи через них частина доходу від IT-послуг, але це зменшує капіталізацію та інвестиційну привабливість компаній», – йдеться в пояснювальній записці. Це пояснюється високими ставками ПДФО та ЄСВ, відповідно, автори закону пропонують їх тимчасово знизити.

Що пропонує проект закону?

У проекті пропонують тимчасово, до 1 січня 2025 року, встановити особливий порядок оподаткування за ставкою 9% ПДФО доходів IT-фахівців, які «перебувають у трудових відносинах з суб’єктами індустрії програмної продукції». Простіше кажучи – для співробітників IT-компаній (які оформлені як працівники компанії, не як ФОПи). Також в цей період до їх зарплати застосовується ставка ЄСВ в розмірі 5%.

Під суб’єктами індустрії програмної продукції розуміються компанії, у яких не менше 70% доходу від усіх видів діяльності – в сфері IT. Такі компанії повинні будуть реєструватися в податковій.

За ПДФО:

Компанія, яка зареєструвалася як суб’єкт індустрії програмної продукції, застосовує ставку ПДФО на рівні 9% до зарплати та інших прибутків (зараз вона становить 18%), які платить співробітникам-програмістам (їх посади повинні відповідати підкласу 2 132 класифікатора професій (ДК 003: 2010) – професіонали в області програмування, інженери-програмісти і т.д. Доходи інших співробітників оподатковуються за старими ставками.

Але при цьому сума податку з місячного доходу програміста по такій ставці не може бути менше, ніж розмір податку за ставкою 18% по двократному розміру мінімальної зарплати (в 2019 році – 4173 грн х 2 х 0,18 = 1502 грн).

За ЄСВ:

Компанія повинна платити ЄСВ в розмірі 5% з зарплат таких співробітників (з січня 2016 року для нього введена ставка в 22%, зараз 22% ЄСВ сплачується з зарплат не вище 15 мінімалок). Але ЄСВ за такою ставкою не може бути менше, ніж ЄСВ за ставкою 22% з двох мінімальних зарплат (в 2019 році це – 1837 грн), і не перевищувати ЄСВ за ставкою 22% з максимальною бази нарахування (15 мінімалок або самі 13 770 грн в 2019 році). Тобто, ЄСВ за ставкою 5% пропонується виплачувати з зарплат від 9 до 66 мінімалок (в 2019 році – від 37 000 до 275 000 грн).

В такому випадку пенсія для такого програміста буде нараховуватися з фактично сплаченого ЄСВ і ставки 22%. Наприклад, при зарплаті в 50 000 грн ЄСВ в 5% складе 2500 грн, зарплата для розрахунку пенсії: 2500 / 22х100% = 11 364 грн.
коментар юриста

«На даний момент в Україні швидко розвиваються компанії, готові до моделі ФОП в своїй роботі. При цьому багато світових компанії зі строгим compliance не можуть собі дозволити модель ФОП через високі ризики і неоднозначного ставлення до такої моделі.
Якщо у нас будуть конкурентні податки для IT-галузі – ми зможемо побачити на ринку нові IT-компанії, які раніше обходили Україну. Крім того, ті компанії, які вже працюють за трудовими договорами (а такі є), отримають умови для більш швидкого зростання. Варто враховувати, що ФОП доступний для українців, але при працевлаштуванні іноземців платяться податки на працю. Таким чином ми зможемо успішніше конкурувати за іноземних IT-розробників після зниження податків на працю. При цьому важливо, що трудові відносини будуть альтернативою ФОП, хто не захоче переходити на цю модель – зможе далі працювати за моделлю ФОП », – пояснив редакції Ігор Самоходскій, експерт сектора IT Офісу ефективного регулювання (BRDO).

Нагадаємо, в кінці лютого в Раді був зареєстрований законопроект, який пропонує створити нову – п’яту – групу ФОП виключно для IT-фахівців. У цій групі ставка податку зросте до 10% до 2025 року.