Увага! Почастішали кредитні онлайн-афери за участю українських фінансових компаній

кредитные онлайн-аферы

Шахраї за допомогою фіктивних інтернет-магазинів отримують дані банківських карт, тоді як кредитні компанії в свою чергу намагаються перевіряти клієнтів по сторінках в соціальних мережах.

Зловмисники не могли не звернету увагу на сферу онлайн-кредитування. І як би МФО не старалися захистити свої сервіси, злочинцям все одно вдається обманювати кредиторів і підставляти простих українців.

Тарас Кузьма, директор департаменту ризик-менеджменту організації CashUp, розповів, що часто махінації провертають колишні банківські службовці або співробітники кредитних сервісів. Їм це добре вдається, оскільки вони чудово обізнані про деякі вразливості і слабкі ланки системи.

Шахраї оформляють позики таким чином, щоб згодом обвести кредиторів навколо пальця і ​​не повертати борг. Фінансові компанії докладають всі зусилля, щоб цього не сталося, і тому ретельно вивчають кожного клієнта шляхом оцінки сучасних методів скорингу та даних БКІ. Але, як показує практика, перевірити потенційних позичальників на відстані не завжди легко: фінустанови час від часу теж роблять помилки і втрачають гроші.

За думкою експертів, існуючий на сьогоднішній день аналіз нових позичальників далекий від ідеалу. І це при тому, що фінансисти збирають інформацію у величезних масштабах: починаючи кредитними бюро та закінчуючи профілями в соціальних мережах.

Світлана Скосирська, СЕО-фахівець компанії MO Cash, вважає, що доступ до відкритої інформації, кредитних історій і соціальним мережам значно мінімізує ризики. Але навіть незважаючи на це мікрокредітним організаціям дуже важливо мати професійний, відповідальний і чесний штат, який займається перевіркою позичальників. Також мотивацію персоналу потрібно базувати на кінцевому результаті. Природно, соціальні мережі відіграють не першу роль в оцінці потенційного боржника, але вони цілком можуть дати кредиторам тривожний дзвіночок, особливо якщо персональна сторінка була створена відносно недавно і на ній не вказані дані про робоче місце людини і іі особистого життя.

Так, організації, в якій працює Світлана, вдалося відсіяти позичальницю, керуючу IT-на протязі 6 років, але яка як фізична особа не погашала кредит на суму 70 тис. євро, взятий в 2008 р році.

Як діють шахраї

Оформити кредит з неповерненням шахраї намагаються різними способами. Кредитори разом з техконсультантами на підставі свого досвіду склали такий ТОП-6 найбільш поширених злочинних схем:

  1. Найбільш ходовий спосіб – використання викрадених або підроблених документів. Боротьба з таким видом афер здійснюється шляхом додаткової верифікації.
  2. Отримання позики на підставну людину (їми можуть виявитися знайомі, безробітні тощо). Більшість МФО вже вміють досить ефективно з цим боротися.
  3. Використання знеособлених віртуальних і передплачених карт, які мають прив’язку тільки до номера мобільного телефону. Найчастіше в сервісах передбачено блокування таких транзакцій.
  4. Оформлення кредиту під чужим ім’ям. Йдеться про ситуації, коли шахраї намагаються обманним шляхом отримати логін і пароль клієнта кредитного сервісу і беруть на нього позику, підставляючи тим самим необачну жертву.
  5. Збір персональних даних інших людей за допомогою фейковий сайтів платіжних і кредитних сервісів. Таким чином зловмисники отримують потрібну інформацію про користувачів і доступ до їх фінансових коштів.
  6. Створення фейковий двійників великих інтернет-магазинів для збору даних покупців. Приваблюють відвідувачів на такі сторінки найчастіше перед великими святами, пропонуючи величезні знижки на ходові товари, вигідні акції і розпродажі. Якщо людина потрапляє на вудку шахраїв і повідомляє їм свої персональні дані, на його ім’я тут же оформляють кредит або проробляють будь-яку іншу можливу оборудку.

Як не стати жертвою

Зазвичай фінансові компанії обманюють на суму від 1,5 до 10 тисяч грн. У всіх кредиторів різні умови, але зараз це найпоширеніший діапазон.

Для нових клієнтів перший займ в компанії CreditUP, наприклад, не перевищує 1500 грн, розповідає директор Ілля Веселий. Постійні клієнти можуть розраховувати на велику суму – до 4000 грн. Інші організації можуть пропонувати і до 10 000 грн перевіреним позичальникам з гарною кредитною історією і відсутністю прострочень і непогашених кредитів. При визначенні суми, яку може отримати клієнт, враховуються всі можливі ризики.

Але якщо шахраєві все ж вдається обдурити кредитну організацію або позичальник просто припиняє робити виплати по будь-яким своїм причин, повернути дані в борг кошти буває дуже непросто. Для цього зазвичай доводиться звертатися до суду і залучати поліцію.

Проте, практично в 100% випадків судові справи виграються кредиторами, а за підсумками розгляду зловмисники відповідають за скоєні махінації власним майном або відшкодовують збитки із заробітної плати.

Простим українцям, щоб не стати жертвами шахраїв, експерти радять:

  • уважно стежити за своїми документами (не залишати паспорт і ідентифікаційний код в громадських місцях, не передавати їх третім особам і т.п.);
  • в разі втрати документів тут же писати заяву в правоохоронні органи і відповідні інстанції;
  • не розголошувати секретні дані своїх банківських карт (наприклад, пароль, код CVV/CVC, кодове слово).

Щоб не опинитися в боржниках з підставним кредитом, не забувайте про ці рекомендації і, коли мова йде про персональні дані, завжди залишайтеся напоготові.

Leave a Reply

Your email address will not be published.