Як українцям відкрити рахунок в іноземному банку

відкриття рахунку в банку

Днями ми очікуємо набуття чинності Закону України «Про валюті і валютні операції». Так, починаючи з 7 лютого 2019 року, в Україні буде існувати практично повна свобода здійснення валютних операцій. Резиденти України, як фізичні, так і юридичні особи, зможуть укладати договори і виконувати свої зобов’язання не тільки в гривні, але і в іноземній валюті. Крім того, українці зможуть вільно купувати активи за кордоном, переміщати валютні цінності через митницю України, а також відкривати рахунки в іноземних банках. Раніше, такі операції проводились з істотними обмеженнями і, в більшості випадків, необхідно було попередньо отримати індивідуальну ліцензію від Національного Банку України.

Більшість українців сприймають нововведення в законі як «валютний безвіз». Але чи так це насправді?

Кого хочуть бачити іноземні банки в якості клієнтів? Все іноземне банки хочуть бачити клієнта з реальної і зрозумілою діяльністю. Що це означає на практиці? Якщо ви відкриваєте особистий рахунок, то банку необхідно розуміти цілі відкриття рахунку: отримання зарплати, гонорару, комісійних винагород, дивідендів або прибутку від приватної комерційної діяльності. Наприклад, ви – фрілансер і робите послуги з перекладу, дизайну, залученню клієнтів або розробляєте програмне забезпечення для іноземної компанії. Для банку буде досить показати ваш договір з роботодавцем; документ, що підтверджує ваше профільну освіту, а також банківську рекомендацію з будь-якого банку, в якому у вас відкрито особовий рахунок. Дана рекомендація послужить підтвердженням для іноземного банку вашої благонадійності, як клієнта, а також адреси проживання.Якщо рахунок відкривається на юридичну особу, то іноземному банку попередньо необхідно детально описати діяльність компанії. І, багато в чому, успішне відкриття рахунку залежить від економічної обґрунтованості відкриття рахунку в певній країні. Наприклад, ви хочете відкрити рахунок в Естонському банку. Значить, у вашої компанії повинен бути офіс, склад або магазин в Естонії, ваші партнери знаходяться в Естонії, основні покупці ваших товарів або послуг знаходяться в Естонії і т.д. Крім того, власник компанії повинен мати можливість підтвердити перед банком джерело грошових коштів, які він вкладає в свій бізнес.

Чи потрібно їхати за кордон, щоб відкрити рахунок?

Ні, в більшості випадків, зараз відкриття рахунку можливе без вашого особистого візиту за кордон в банк. Як правило, на території України у закордонних банків є представник, який має право завіряти документи і підпис клієнта. Також, дуже поширений спосіб ідентифікації для банку – це відео skype конференція клієнта з менеджером банку. Під час такої конференції клієнт в приватній обстановці може не тільки познайомитися з представником банку, але і обговорити безпосередньо всі питання і умови роботи з рахунком. Важливо, щоб під час відео скайп конференції клієнт перебував один, без третіх осіб, і при собі мав оригінал паспорта.

Чи можу я відкрити рахунок в іноземному банку онлайн?

Якщо вам пропонують відкрити рахунок в іноземному банку повністю онлайн, просто заповнивши анкету на сайті банку або посередника, будьте обережні! Можливо, ви зіткнулися з шахраями. Кожен іноземний банк, який дорожить своєю репутацією, зобов’язаний попередньо провести перевірку клієнта, так звану процедуру Due Diligence. Ця процедура має на увазі, не тільки перевірку службою безпеки банку паспортні дані клієнта, але розуміння банком діяльності клієнта в цілому і джерело його доходів. Відповідно, відкрити рахунок в іноземному банку онлайн або просто надавши копію паспорта, на практиці неможливо.

Які гарантії збереження коштів в іноземному банку?

У всіх європейських країнах існує гарантована державою захист вкладів клієнтів. Як правило, гарантійна сума, яку банк зобов’язаний виплатити клієнту в разі ліквідації, дорівнює сумі, яка раніше перебувала на рахунку, але не більше 100 000 EUR.

Наскільки вигідно відкрити депозит в іноземному банку?

На відміну від українських банків, іноземні банки пропонують дуже низькі процентні ставки по депозитах. В середньому, іноземний банк пропонує ставку по депозиту від 0.2% до 3% в рік. Більш вигідним буде тимчасове інвестування коштів в продукти банку – акції, облігації, інвестиційні проекти.

Що робити, якщо мені більше не потрібен рахунок в іноземному банку?

Якщо вам більше не потрібен рахунок в іноземному банку, його, однозначно, необхідно закрити. Для цього вам необхідно повідомити в банк про бажання закриття рахунку, уточнивши всі деталі процедури у менеджера банку. Витративши час на закриття рахунку, і отримавши офіційне підтвердження від банку, ви уникнете наслідків у вигляді штрафів за обслуговування рахунку та карти. Крім того, європейські банки користуються єдиними базами, в яку може потрапити інформація про боржників банку або незакритих рахунках. І при відкритті рахунку в майбутньому, в іншому іноземному банку, ця інформація може послужити причиною відмови.
Отже, не дивлячись на нові можливості, поправки до Закону України «Про валюті і валютні операції» не означають повну свободу у валютних операціях. Тепер ви можете абсолютно законно отримувати дохід в іноземній валюті і зберігати кошти в надійному європейському банку. Але, ніхто не відміняв вимогу декларувати в Україні доходи, отримані за кордоном, і платити податки. Задекларувавши доходи і заплативши податки, ви зможете спати спокійно і не боятися автоматичного обміну інформацією між іноземними банками та фіскальними органами України.